Siete na území OM, OK
Rádioamatérske digitálne siete sú v súčasnosti usporiadané ako globálne. Typicky býva síce sieť ohraničená na územie jedného štátu, ale principiálne do každej môžu byť pripojené prvky infraštruktúry, teda prevádzače, aj z iného štátu. Od začiatkov digitálnej rádioamatérskej prevádzky u nás úzko spolupracujeme so zainteresovanými českými rádioamatérmi. Prevádzače na území Slovenska, ktoré spravuje naša pracovná skupina, sú po dohode pripojené k českým serverom, čím s priateľmi Čechmi vytvárame československé siete.
Prevádzače D-STAR sú pripojené na český D-STAR reflektor DCS019. Tento reflektor aktuálne umožňuje vytvoriť 16 skupín (subsietí). Na porte s označením B sú prakticky všetky D-STAR prevádzače v Čechách, na porte S prevádzače na Slovensku. Ako bolo spomenuté, môže byť pripojený aj prvok v inom štáte, napr. v Brazílii. Zvláštnosťou je port A – tento je spojený na všetkých cca 25 reflektoroch na svete. D-STAR prevádzač možno povelom z rádiostanice prepojiť z jedného portu na iný, čím zmením destináciu, do ktorej potom volanie smerujem, napr. ak prevádzač na Slovensku presuniem z portu S na port B, volanie bude vysielané na prevádzačoch na území Českej republiky.
V samotnej rádiostanici musia byť pre sieťovú prevádzku uložené príslušné nastavenia pre každý jeden prevádzač (v novších typoch na to slúži zoznam DR – Digital Repeater).
DMR BrandMeister je typicky globálna digitálna rádioamatérska sieť. Smerovanie volania sa realizuje pomocou hovorových skupín (TG – Talkgroups). Pripojené prevádzače prenášajú jednak hovory na skupinách nastavených vo forme trvalých TG – zväčša národné TG 230 Česká republika a 231 Slovenská republika, prípadne ďalšie, jednak možno volať aj do inej krajiny vysielaním na príslušnej TG tej krajiny, čím sa vytvorí dočasná tzv. On-demand linka (na vyžiadanie) a to jednoducho len zakľúčovaním na príslušnej TG (napr. 260 Poľsko) – takáto linka je spojená 10 minút. Ďalej je v sieti BrandMeister možnosť uskutočňovať osobné volania (Privat Call) priamo na stanicu konkrétneho rádioamatéra (sieť nasmeruje volanie na prevádzač, kde volaná stanica ostatný raz vysielala). Sieť poskytuje aj ďalšie služby, napr. SMS.
Rádiostanica musí mať nastavenia pre vysielanie a pre príjem uložené v pamätiach pre každý prevádzač a pre každú používanú TG zvlášť. Nastavenie DMR staníc je principiálne najviac komplexné v porovnaní s inými digitálnymi formátmi.
Prevádzače máme pripojené na server BM 2302 Czech.
Prevádzače pracujúce aj s Yaesu FUSION protokolom sú pripojené na YSF CZ-CZECH reflektor, na ktorom je pripojená väčšina FUSION prevádzačov v Českej republike. V tomto formáte je spojenie na digitálnej sieti jednoduché – nie sú potrebné zvláštne nastavenia stanice – postačí len zapnúť digitálny režim a vysielanie je prenášané na všetkých prevádzačoch v predvolenej sieti.
Amatérske siete NXDN sú taktiež realizované reflektormi. Prevádzač OM0OAA, na ktorom beží aj táto prevádzka, je pripojený na slovenský NXDN reflektor – Slovakia TG 231, ktorý sme skúšobne dali do prevádzky v Žiline v septembri 2024. Tento server umožní do budúcna prepojenie slovenských a českých MMDVM prevádzačov s protokolom NXDN.